google-site-verification=N-XiRAeZOWYZmw1aPpQS_jyaIh-NFvfvv7RxKwmWZv8 З історії протипожежного скла |ЕСФАЕР | Україна |
top of page

З історії появи протипожежного скла

Протипожежне скління

   З 60-тих років в будівництві для протипожежного скління застосовувалися спеціальні вироби - пустотілі скляні блоки, а також вогнетривке листове армоване і загартоване скло.  Вогнестійкі конструкції виконувалися глухими в сталевих рамах або безпосередньо в залізобетонних, або цегельних конструкціях.  Межа вогнестійкості подібних виробів оцінювалась тільки за ознаками обвалення або утворення наскрізних отворів, до них не висували вимоги витримувати дію вогню, що не прогрівались до критичних температур.

   Всі ці вироби по-різному поводяться під вогневим впливом.

Пустотілі скляні блоки

   Пустотілі скляні блоки (ДСТУ 9272-66) за умови вогневого впливу починають розтріскуватися через 1-2 хв;  через 25 хвилин після початку вогневого впливу лицьові стінки вкриваються тріщинами.  Але, незважаючи на це, склоблоки не розпадаються на шматки, залишаються на місці, і ще півгодини протипожежне скління зі склоблоків витримує вплив вогню без значних пошкоджень.  Після закінчення 50 хвилин вогневого впливу стінки блоків починають деформуватися через розм'якшення скла.  До 80-ої хвилини ці стінки розплавляються, але сама вогнестійка конструкція (в цілому), зібрана з скляних блоків, ще зберігає вогнестійку здатність.  При подальшому нагріванні стінки склоблоків, що не обігріваються, деформуються і потім проплавляются.  Утворені при цьому наскрізні отвори характеризують наступ межі вогнестійкості конструкції.

   Протипожежне скління з пустотілих скляних блоків різко знижує інтенсивність теплового випромінювання полум'я.  Так, через 15-20 хвилин вогневого впливу температура на відстані 0,5 м від поверхні склоблоків, що не обіграваються, не перевищує 650 С, при цьому температура самої поверхні досягає 1500 С. Через 25 хвилин температура поверхні, що не обігрівається, досягає 3000 С.

Армоване вогнетривке скло

   Армоване вогнетривке скло (ДСТУ 7481-55) являє собою звичайне силікатне скло товщиною 5,5 - 6,0 мм в яке вплавлена ​​сталева сітка з дроту товщиною 0,5 мм.  Сітка сприяє більш рівномірному розподілу температури за обсягом скла, що знижує температурну напругу, крім того, вона збільшує міцність скла від впливу бічних зусиль.  Тому під час вогневого впливу армоване скло хоч і тріскається, але не випадає відразу.  Розтріскуватися армоване скло починає вже через 1 хвилину після початку вогневого впливу.  Через 30-40 хвилин скло розм'якшується, деформується і поступово починає виходити з кріплень і при температурі вогневого впливу 8700 С воно під дією власної ваги випадає з переплетення - настає межа вогнестійкості конструкції.  В середньому величина межі вогнестійкості протипожежного скління з армованим склом становить 0,75 год для одинарного і 1,2 год - для подвійного скління.

   Однак, протипожежне скління армованим склом слабо перешкоджає тепловому випромінюванню полум'я, так вже через 10 хвилин після початку вогневого впливу на відстані 0,2 м від поверхні одинарного скління, що не обігрівається, температура сягає 2000 С, а через 20 хвилин - вже 5000 С. Теплове випромінювання крізь скло  викликає обвуглювання фанери і тління тканини на відстані до 1,25 м від поверхні, що не обігрівається, а на відстані 0,5-0,9 м - фанера і тканина загоряються.

Загартоване вогнетривке скло

   Загартоване вогнетривке скло при установці його з зазорами 3-5 мм по периметру витримує нагрівання протягом 10-15 хвилин, після чого віджигається і перетворюється на звичайне і настає межа вогнестійкості скла.

   Для більш тривалого і надійного захисту від вогневого впливу потрібні зовсім інші конструктивні рішення протипожежних перешкод.

 

Типи протипожежних вікон

   Протипожежні вікна - унікальне об'єднання функцій вікна в стандартному розумінні і найпотужнішою протипожежною конструкцією.  Крім світлопроникності, додаткового огляду навколишнього середовища, ізоляції шуму і теплоізоляції, вони запобігають поширенню вогню.

Таке вікно не можна відкрити, так як воно глухе, щоб не допустити потік кисню, відсікти осередок вогню від довколишніх об'єктів.  Типи протипожежних вікон класифікуються залежно від рівня вогнестійкості, що визначається спеціальним технічним регламентом.  Чим більше часу закладено на евакуацію людей, порятунок майна, приїзд і роботу пожежної служби, тим довше зберігається цілісність вогнестійкої конструкції.

Принцип дії

   В процесі температурного впливу змінюються фізичні властивості протипожежного скла.  При впливі від 40 ºС пропадає прозорість, після 120 ºС полімерні шари розширюються, і конструкція стає кам'яною.

   У випробувальних умовах через п'ять хвилин в печі температура становить 600 ° С, а на тимчасовому піку тестування (15 хв, 30 хв, 60 хв) доходить до 1100 ºС.  Протипожежні вікна 1 типу мають найвищий показник вогнестійкості.

   Механічні пошкодження, тріщини не впливають на властивості протягом нормативного часу вогнестійкості.  У цей період не допускається поява наскрізних отворів і інших порушень цілісності, тому вікна проходять обов'язкові випробування і сертифікацію по пожежній безпеці.

   Основні місця установки: будівлі з технологічно складним і небезпечним виробництвом, дослідні організації або інші підприємства з особливими видами діяльності.  Можливо виробництво під замовлення для пам'ятників архітектури, щоб забезпечити збереження історичних цінностей.

Через недоступність провітрювання така конструкція не застосовується в будівлях і приміщеннях загального призначення, крім декоративного оформлення в багатоповерхових будівлях.  Зовні можливе облицювання під дерево.  Підбір межі вогнестійкості під об'єкт здійснюється на стадії проектування з урахуванням правил.

   Установка візуально схожих вікон в приміщенні відноситься до світлопрозорих вогнестійких конструкцій, які відповідають іншим нормативам.  Такі прозорі роздільники виробники помилково називають «холодний профіль», за аналогією зі склопакетами без утеплення.  Насправді, протипожежні вікна монтуються тільки на фасад.

особливості виконання

   Залежно від виробника пропонуються різні конструктивні рішення, але класика включає скелет зі сталевої рами з сердечником, алюмінієвий профіль і багатошарове скло.  Загальна вага конструкції на метр площі становить близько 50 кг.  Чим вище тип вогнестійкості, тим товще скло.  На вигляд вони нагадують звичний склоблок.

   Використання запалювального пластика або дерева неприпустимо, всі матеріали повинні бути вогнестійкість.  Багатошаровість скла досягається за рахунок вогнестійкого гелю, який стає жорсткішим при високих температурах.  Протипожежний герметик також розширюється під дією вогню, заповнюючи порожнини в профілі.

bottom of page
Эсфаер, ЧП на UkrStroy.net